16.10.2023 - 27.10.2023 - „Nadeszła już jesień i ze sobą owoce nam niesie...”

Cel: Rozpoznawanie darów jesieni oraz tworzenie okazji do zdobywania wiedzy o walorach zdrowotnych owoców.

Zadania edukacyjne:

• Obserwowanie i dostrzeganie zmian, jakie zachodzą w przyrodzie świadczące o nadejściu jesieni.
  • Poznanie wyglądu i nazw owoców jesiennych – kasztany, żołędzie, jarzębina.
  • Omawianie charakterystycznych cech poszczególnych jadalnych owoców, określanie ich koloru oraz smaku.
  • Kształtowanie świadomości na temat owoców jako źródło witamin.
  • Wdrażanie do słuchania i wykonywania poleceń nauczycielki.
  • Nabywanie umiejętności mycia owoców przed spożyciem.

Współpraca z rodzicami:

• Podczas spaceru z dzieckiem w parku podziwiamy piękno jesiennej pory roku.
  • W czasie wspólnych zakupów, zwracanie uwagi na owoce znajdujące się w sklepach lub na targu, na ich cechy charakterystyczne (kształt, kolor, wielkość) oraz ich przeznaczenie.
  • Kształtujemy u dzieci nawyk jedzenia owoców i zachęcamy do częstego ich spożywania.
  • Wspólnie z dzieckiem robimy sałatki owocowe i soki oraz określamy smak poszczególnych owoców.
  • Udział rodziców oraz wsparcie dzieci podczas występu z okazji pasowania na przedszkolaka.